11 noiembrie – Ziua Veteranilor din Teatrele de Operații

Ziua-Veteranilor-din-Teatrele-de-Operații-Tecuci-nov-2019

Prin Legea 150/2014 a fost instituită  anual, în data de 14 noiembrie, Ziua Veteranilor : „În semn de recunoaștere a meritelor veteranilor pentru apărarea intereselor României”

Cinstim, cu acest prilej, meritele personalului armatei române participanț în teatrele de operații militare din afara țării.

Pentru noi, tecucenii, este un prilej de a ne aminti de sacrificiul sublocotenentului (post – mortem) Narcis Șonei, cetățean de onoare al municipiului Tecuci, care și-a pierdut viața în Afganistan, în anul 2004.

Primăria municipiului Tecuci, cu sprijinul Batalionului 300 Infanterie Mecanizată „Sf. Andrei” Galați , organizează luni, 11 noiembrie 2019, ora12.00, în Cimitirul Eternitatea, o ceremonie de  omagiere a veteranilor armatei române.

Programul activităților este următorul:

• 12.00 – Intonarea Imnului de Stat al României
  • 12.05 – Ceremonial religios
  • 12.15 – Moment de reculegere în memoria soldaților români care și-au pierdut viața în  teatrele de operații din afara țării
  • 12.16 – Alocuțiuni
  • 12.25 – Depuneri de flori și candele aprinse