Galeria Cetățenilor de onoare ai Tecuciului, mai săracă, prin dispariția Profesorului Constantin Milică

A-murit-Profesorul-universitar-doctor-Constantin-Milică

Încă un cetățean de onoare al municipiului Tecuci s-a stins din viață duminică, 27 mai 2018, la vârsta de 89 de ani.

Este vorba de Profesorul universitar doctor Constantin Milică, unul dintre cei mai cunoscuţi şi preţuiţi specialişti în Fiziologia Plantelor şi Fitoterapie din ţară, cadru didactic la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară (USAMV).

S-a născut la Vizurești, comuna Buciumeni și a studiat la Școala nr 6 Tecuci.

După absolvirea Facultății de Horticultură din București a ocupat o catedră la Institutul Agronomic din Iași și a beneficiat de specializări în Ungaria, RDG, Polonia, Bulgaria¸Cehoslovacia.

A coordonat cu succes contracte de cercetare științifică din domeniul fiziologiei plantelor și în domeniul valorificării plantelor medicinale și aromatice în domeniul fitoterapeutic.

A fost membru al unor societăți științifice din România, Franța, Republica Moldova.

A înființat și condus Centrul de Cercetare și Inovare Aplicativă – Moldosin

De-a lungul activității desfășurate a obținut 6 brevete OSIM pentru soiuri de grâu, produse alimentare și cosmetice.

A realizat, sub egida Bibliotecii Academiei Române, o lucrare monumentală dedicată culturii grâului.

În colaborare cu academicianul Virgil Cândea, a editat o serie de lucrări de biblioteconomie.

În anul 2015 a primit titlul de doctor Honoris Causa din partea Universității „Ovidius” din Constanța, la propunerea Facultății de Științe ale Naturii și Agricole.

O viață dedicată studiului și cercetării, o personalitate științifică remarcabilă ce a dat mai departe lumina cunoașterii miilor de studenților pe care i-a păstorit, merită omagiul și respectul cetățenilor orașului care, pe drept cuvânt, l-au considerat demn de titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Tecuci.

Trupul neînsufletit este depus în capela Bisericii „Sf. Nicolae” Copou din incinta Facultății de Agronomie

Înmormântarea va avea loc miercuri, 30 mai 2018, la Cimitirul „Eternitatea” din Iași unde reprezentanți ai administrației locale tecucene vor depune o coroană de flori pentru a cinsti memoria distinsului professor.

Condoleanțe familiei și Dumnezeu să-l odihneacă în pace!