Plan de Măsuri pentru prevenirea contaminării cu Coronavirus, Covid-19

Prevenirea-extinderii-imbolnăvirilor-cu-CORONAVIRUS-Tecuci

Comitetul  Local pentru Situații de Urgență al Municipiului Tecuci  s-a întrunit pe data de 10.03.2020 pentru stabilirea unui Plan de măsuri pentru prevenirea infecțiilor cu Coronavirus – Covid-19.

Ca urmare a Hotărârii nr. 3 din 10.03.2020 a  Comitetului Local pentru Situații de Urgență Tecuci și Ordinelor M.A.I s-au luat următoarele măsuri:

• Pentru clădirea UAT să se achiționeze în regim de urgență geamuri de protecție la ghișeul caseriei, grătare cu dezinfectanți la intrări, mănuși, măști și materiale dezinfectante.
  • Administratorii clădirilor ce aparțin UAT Tecuci, ale societăților și insituțiilor ce aparțin Consiliului Local Tecuci, să intensifice activitatea de dezinfecție în special a suprafețelor care intră în contact direct cu corpul uman.
  • Instuțiile de cultură din subordinea Primăriei, Muzeul de istorie „Teodor Cincu”, Casa de Cultură, Biblioteca Municipală „Ștefan Petică” – își vor suspenda activitatea cu publicul până la data de 31.03.2020.
  • Manifestările dedicate zilei de Sfântul Gheorghe – patronul spiritual al Tecuciului, din data de 23.04.2020, vor fi suspendate.

Începând cu data de 8 martie 2020, sunt interzise manifestările publice sau private, în spații deschise sau închise, cu un număr mai mare de 1.000 de persoane. Această măsură este obligatorie, la nivel național, pentru toți agenții publici și privați și nu este supusă negocierii. De asemenea, evenimentele la care este estimată participarea unui număr mai mic de persoane (între 200 și 1000) pot fi organizate doar după obținerea aprobării de la direcțiile de sănătate publică locale.

Persoanele vârstnice sunt rugate să rămână în această perioadă la domiciliu, să evite deplasările de orice fel.

Rugăm populația să se informeze doar din surse oficiale.

Există o linie Telverde la care cetățenii pot apela în mod gratuit pentru a obține informații despre coronavirus : 0800 800 358.

Pentru informații suplimentare, puteți accesa pagina Ministerului Sănătății: http://www.ms.ro/coronavirus-covid-19/

Vă reamintim că, în baza deciziilor luate la nivel național, începând cu data de 11 martie 2020, vor fi închise toate unitățile de învățământ, până în data de 22 martie, cu posibilitatea de prelungire a măsurii.

Îndemnăm populația la calm, să evite locurile aglomerate și să nu distribuie știri neverificate.

Serviciul Comunicare