Tecuciul – reprezentat cu succes la Festivalul international de folclor „Nufărul Alb” de la Cahul

În  perioada 29 iunie-2 iulie 2017,  Tecuciul a fost reprezentat cu succes la Festivalul Internațional de Folclor „NUFĂRUL ALB” de la Cahul, de Grupul Folcloric „Altița” al Casei de Cultură coordonat de doamna Nicoleta Cucoaneș, coregraf.

ansamblul Altita al Casei de Cultură Tecuci

Grupul Folcloric, împreunăcu solista Geta Rotaru,au evoluat sâmbătă seara pe scena festivalului de la Cahul, fiind apaludat la scena deschisă de miile de spectatori prezenți în Piața Independenței. Tinerii tecuceni au fost susținuți dedelegația Primăriei condusă de primarul Cătălin Constantin Hurdubae, care a avut un cuvânt de salut pentru locuitorii orașului Cahul, după evoluția grupului nostru folcloric. Domnia sa a ținut să sublinieze că ne leagă nu doar limba, istoria, tricolorul, cultura, dar și o sumă de aspirații comune, care își vor putea găsi împlinirea în colaborarea viitoare,mult dorită de cele două orașe.

Festivalul International de Folclor „NUFĂRUL ALB” s-a aflat la ediția a XV-a. și a fost onorat de participarea unor  ansambluri folclorice din 8 țări: Bulgaria, Georgia, Lituania, Macedonia, Muntenegru, România, Turcia, Ucraina și bineînțeles Republica Moldova.

În cele 4 zile de festival, alături de tinerii nostri artiștia fost directorul Muzeului „Theodor Cincu” Tecuci, domnul Viorel Burlacu, ocazie cu care domnia sa a pus bazele unei viitoare colaborări culturale a Muzeului tecucean cu Muzeul de Istorie Cahul, pentru realizarea unei lucrări de cercetare vizând istoria relațiilor dintre cele două localități.

Un alt proiect de perspectivă în colaborarea celor orașe este cea dintre Casa de Cultură Tecuci și Teatrul „B.P.Hașdeu” din Cahul, pentru o viitoare microstagiune a acestui teatru în orașul nostru. Este de menționat că în prezent, la Cahul, este în construcție noul sediu al teatrului  care beneficiază de o importantă finanțare, de 800.000 euro, din partea statului român.

Serviciul Comunicare-Registratură
Primăria Municipiului Tecuci